آخرین خبرها
تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۹۷
اهواز ؛ نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی گفت: پرسنل آب و فاضلاب رامهرمز، هفت ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند.به گزارش خبرنگار مهر، شمس الله بهمئی یپش از ظهر امروز در مراسم افتتاح طرح‌های آبی رامهرمز با حضور وزیر نیرو با اشاره به بهره برداری از فاز اول تصفیه خانه رامهرمز اظهار کرد: شبکه فاضلاب این شهرستان بسیار نگران کننده است به همین دلیل نیازمند رسیدگی فوری مسئولان برای این معضل قدیمی هستیم.

بهمئی افزود: پرسنل شرکت آب و فاضلاب رامهرمز هفت ماه است که حقوق نگرفته‌اند به همین منظور نیازمند تخصیص اعتبار هستیم زیرا این وضع به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

وی تصریح کرد: برخی روستاهای این منطقه آب لوله کشی ندارند و برخی روستا‌ها نیز آب شرب دارند اما متاسفانه این آب قابل دسترس نیست و در برخی مناطق نیز با تانکر آبرسانی انجام می‌شود.

بهمئی با اشاره به لزوم احداث نیروگاه برق عنوان کرد: پایداری برق در برخی مناطق شهر وجود ندارد و باید این وضع برای مردم اصلاح شود.

همچنین محمدرضا شمسایی مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز در این مراسم عنوان کرد: طرح‌هایی از جمله شبکه‌های آبیاری که در این منطقه در حال اجرا هستند، حدود ۲۶ هزار هکتار را تحت پوشش قرار می‌دهند.

وی افزود: در بخش بالادست این منطقه، سدی احداث شده که تا حدودی نیاز منطقه را بر طرف می‌کند. در بخش پائین دست نیز با احداث سد انحرافی آب را سمت چپ و راست رودخانه انتقال می‌دهد.

شمسایی، اعتبارات در نظر گرفته شده برای این طرح را ۷۱ میلیارد تومان برشمرد و اظهار کرد: بخش زیادی از کانال انتقال آب ساخته شده و به صورت کلی این سد انحرافی شهریور ماه سال جاری وارد مدار می‌شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که روند احداث طرح‌های آبیاری زهکشی در منطقه رامهرمز روی روال عادی به پیش رود در چهار سال آینده همه منطقه تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

شمسایی گفت: سازمان جهاد نصر نیز در این منطقه در زمنیه شبکه‌های آبیاری فرعی در حال فعالیت است.

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۹۶
اهواز ؛ وزیر آموزش و پرورش گفت: یک سوم فضاهای آموزشی کشور غیر استاندارد است که ما همچنان تلاش می‌کنیم این وضع را اصلاح کنیم.به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر فانی پیش از ظهر پنج شنبه در هفدهمین جشنواره خیران مدرسه استان خوزستان در اهواز اظهار کرد: در سال «همدلی و همزبانی، ملت و دولت» هستیم و امروز در این جشنواره نیز این همزبانی و همدلی بین دولت و ملت را مشاهده می‌کنیم که در آن خیران مدرسه ساز با اعلام مشارکت خود در امر مدرسه سازی، نمادی از همدلی و همزبانی مردم و دولت را به نمایش گذاشته‌اند.

وی با بیان اینکه جا دارد آمار مفیدی در این خصوص ارائه شود، افزود: در کل کشور ۵۲۰ هزار کلاس درس وجود دارد که ۴۹۰ هزار کلاس بعد از انقلاب ساخته شده است و از این ۴۹۰ کلاس درس، ۱۰۰ هزار کلاس توسط مردم احداث شده است که در حال حاضر ۲. ۵ میلیون دانش آموز در کلاس‌های خیرساز مشغول به تحصیل هستند.

روزانه ۷. ۵ کلاس توسط خیران ساخته می‌شود

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: به طور میانگین روزانه ۷. ۵ کلاس توسط خیران ساخته می‌شود. درصورتی که هر کلاس درسی بتواند ۳۰ سال خدمت تعلیم و تربیتی ارائه دهد به طور متوسط هر سال به ۹۰۰‌ دانش آموز خدمت رسانی می‌کند.

فانی تصریح کرد: این اقدام خیران جدای از امر آموزشی، برای آنها خیر ثواب و برکات بسیار و نامحدود دارد.

وی گفت: با تصویب قانونی در مجلس شورای اسلامی، همه پروژه‌های نیمه کاره می‌توانند در اختیار خیران قرار بگیرد و آنها می‌توانند این پروژه‌ها را به اتمام برسانند و به این ترتیب کمک شایان و بسیار بزرگی به آموزش و پرورش به متظور تکمیل فضاهای نیمه تمام آموزشی ارائه شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امیدواریم این امر در سال جاری ادامه پیدا کند، افزود: امروز همزمان از ۶۵ فضای آموزشی با اعتبار ۴۴ میلیارد تومان در استان خوزستان بهره برداری شد که این پروژه‌ها تا مهر ماه جاری به ۱۱۰ پروژه می‌رسد.

فانی تصریح کرد: یک سوم فضاهای آموزشی کشور غیر استاندارد هستند که ما همچنان تلاش می‌کنیم در بحث مدرسه سازی یک جریانی با مشارکت مردمی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: امیدواریم با اجرای سند تحول، بتوانیم کیفیت آموزش و پرورش را درشان جمهوری اسلامی افزایش دهیم. سند تحول به عنوان زیرساخت برنامه ششم توسعه در بخش آموزش و پرورش، می‌تواند بسیار کارآمد عمل کند.

خوزستان نیاز به رسیدگی خاص دارد

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: آموزش و پرورش خوزستان نیاز به رسیدگی خاص در دو بخش دارد، یکی از این بخش‌ها کمبود فضاهای آموزشی و تربیتی است که این رسیدگی را می‌توانیم با همکاری و همفکری استانداری خوزستان سامان ببخشیم، به این دلیل که اکثر فضاهای آموزشی استان در زمان جنگ یا در اختیار مجاهدان داخلی و یا در تصرف نیروهای دشمن قرار داشتند که به همین دلیل دچار آسیب شدند.

فانی افزود: دومین بخشی نیازمند ساماندهی و رسیدگی مساله کمبود نیروی انسانی است که به علت ناامن بودن استان در برهه‌ای از زمان بخش اعظمی از نیروهای آموزشی به نقاط دیگر کشور انتقال یافتند.

وی با اشاره به مجوز استخدام پنج هزار نیرو در آموزش و پرورش کشور گفت: سهم آموزش و پرورش خوزستان در این استخدام ویژه خواهد بود که در این راستا طبق قانون مجلس و با تصمیمات خوب گرفته شده، استخدام مربیان پیش دبستانی را در اولویت قرار می‌دهیم.

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۹۵
اهواز ؛ وزیر نیرو گفت: منابع آبی بسیاری در خوزستان وجود دارند به همین دلیل امکان برداشت چند محصول در سال در این استان وجود دارد.به گزارش خبرنگار مهر، علی چیت چیان صبح پنجشنبه در مراسم افتتاح سد انحرافی رامهرمز گفت: بهره برداری از پروژه های جدید در این منطقه که در راستای منافع مردم است، بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: امروزه در مراکز جمعیتی شهرهای ما، اجرای شبکه فاضلاب یکی از ضرورت‌های مهم زیست محیطی جامعه محسوب می‌شود.

چیت چیان اظهار کرد: پروژه‌های آبرسانی یکی از نیازهای اساسی مردم این منطقه است، آب با کیفیت مطلوب باید در اختیار همه شهروندان قرار بگیرد و مشکلات در این زمینه هر چه سریع‌تر مرتفع شود.

وی تصریح کرد: برای تامین آب شرب شهر رامهرمز از بالادست سد جره، آبرسانی انجام می‌شود که در این پروژه، شهرهای دیگر همچون ایذه، باغملک و زیدون نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد ضمن اینکه توسعه شبکه آبیاری و زهکشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وزیر نیرو با وجود اعلام ممنوعیت کشت تابستانه در اغلب زمین‌های کشاورزی در این استان که باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای قشر کشاورز در خوزستان شده، عنوان کرد: در خوزستان منابع آبی بسیاری وجود دارد و امکان برداشت چند محصول در یک سال نیز فراهم است که این مسئله ضرورت اجرای طرح‌های آبرسانی را نشان می‌دهد.

چیت چیان گفت: بر اساس درخواست رئیس جمهور و موافقت مقام معظم رهبری ۱. ۵ میلیارد ریال از اعتبارات صندوق توسعه ملی به منظور آب کشاورزی خوزستان در نظر گرفته شده است.

همچنین مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز در این مراسم اظهار کرد: این طرح می‌تواند مشکل بی‌آبی در منطقه رامهرمز و شهرهای شمال استان را برطرف کند.

محمدرضا شمسایی عنوان کرد: امروز پس از سال‌ها این طرح به مرحله اجرا رسیده است. طول خطوط لوله انتقال آب ۱۸۴ کیلومتر با لوله‌های ۷۵۰ میلی متر است.

وی افزود: این طرح در مدت زمان سه سال با اعتبار ۸۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد، برای تامین بخشی از هزینه‌های این طرح بخش خصوصی نیز مشارکت خواهند داشت.

شمسایی تصریح کرد: فاز اول این طرح نیاز آب شرب شهرستان رامهرمز را تامین می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، هدف از اجرای این طرح تامین آب آشامیدنی رامهرمز از محل سد کارون ۳ با کیفیت مناسب است. این عملیات از سه راهی کارخانه سیمان رامهرمز آغاز شده و اجرای آن ۱۴ ماه به طول می‌انجامد.

این طرح در قالب طرح آبرسانی به شهرهای شمال شرق استان خوزستان اجرا می‌شود که با طول خط انتقال ۱۸۴ کیلومتر، ۵۵۶ هزار نفر از مردم شهرهای ایذه، باغملک، قلعه تل، صیدون، هفتکل و رامهرمز و ۱۳۹ روستای واقع در مسیر را زیر پوشش قرار می‌دهد.

در مرحله نخست ۲۸۰ میلیارد ریال برای خط انتقال تامین آب آشامیدنی رامهرمز هزینه می‌شود.

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۹۴

طرح انتقال نمک دریاچه سد گتوند اجرایی می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شوشتر، ایستگاه پمپاژ و شبکه آبیاری و زهکشی شرق شعیبیه با حضور وزیر نیرو، نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

حمیدرضا چیت چیان در این مراسم اظهار داشت: در استان خوزستان دولت به دنبال تحقق یک حرکت جهادی ماندگار است، طرح 550 هزار هکتاری بزرگ ترین طرح کشاورزی کشور در خوزستان در حال اجرا است.

وی افزود: خوشبختانه با استقرار دولت یازدهم با اجازه مقام معظم رهبری دولت توانست مبلغ 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای این طرح عظیم هزینه کند.

وزیر نیرو عنوان کرد: در سال جاری آبی با کاهش 45 درصدی نزولات آسمانی مواجه شدیم و به همین دلیل آورد رودخانه ها کمتر از گذشته شد.

وی بیان کرد: با دستور ویژه رئیس محترم جمهور کارگروهی برای رسیدگی به سد گتوند شامل وزارت خانه های نیرو، جهاد کشاورزی، تیم مطالعاتی از دانشگاه تهران و شهید چمران اهواز بدون شک موضوع را رسیدگی و طرح انتقال نمک اجرایی می شود.

چیت چیان گفت: نظرات گوناگونی در رابطه با سد گتوند ارائه می شود، بنده به عنوان مسئول آب کشور حتماً موضوع را رسیدگی کرده و وجود سد گتوند را طرح بسیار مفیدی برای منطقه می دانم، در سیلابی که اوایل امسال در استان خوزستان و شهرستان لالی به راه افتاد وجود این سد توانست سیلاب را کنترل کند در صورت عدم وجود این سد بدون شک سیلاب تا اهواز می رسید.

وی اظهار داشت: امسال با هماهنگی که با مجمع نمایندگان خوزستان داشتیم مبلغ 500 میلیارد ریال برای آب آشامیدنی روستاهای خوزستان اختصاص پیدا کرد.

انتهای پیام/ ی

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۹۳

ایستگاه پمپاژ و شبکه آبیاری شوشتر به بهره برداری رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شوشتر، ایستگاه پمپاژ و شبکه آبیاری و زهکشی شرق شعیبیه با حضور وزیر نیرو، نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

با بهره برداری از این طرح آب مورد نیاز 10 هزار و 800 هکتار از زمین های کشاورزی شوشتر تأمین شد.

برای تکمیل طرح ایستگاه پمپاژ شرق شعیبیه 370 میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی هزینه شد.

انتهای پیام/ ی

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۹۲

خط انتقال آب شرب به شهرستان رامهرمز کلنگ زنی شد

اهواز ؛ مراسم کلنگ زنی خط انتقال آب شرب به شهرستان رامهرمز با حضور وزیر نیرو انجام شد.به گزارش خبرنگار مهر، هدف از اجرای این طرح که صبح امروز پنجشنبه انجام شد، تامین آب شرب با کیفیت و کمیت مناسب برای شهر‌های شمال شرق استان خوزستان شامل ایذه، قلعه تل، هفتکل، رامهرمز و روستاهای مسیر خط انتقال با جمعیتی بالغ بر ۵۵ هزار و ۶۰۰ نفر و دبی ۶. ۷ متر مکعب در ثانیه از محل سد مخزنی کارون سه برای افق سال ۱۴۱۵طراحی شده است.

بر اساس بازنگری به عمل آمده در طرح، محل آبگیری دریاچه سد کارون سه در نظر گرفته شده است.

افتتاح سد انحرافی رامهرمز، خط انتقال آب به تاسیسات دارخوین، تامین آب شهرستان شادگان از طرح غدیر، بهره برداری از پروژه شبکه آبیاری و زهکشی شرق شعیبیه و ایستگاه پمپاژ آن، افتتاح افزایش ظرفیت آب شرب آبادان از طرح غدیر، بهره برداری از شبکه آبیاری و زهکشی دژ دشت آزادگان و بازدید از سد بالارود اندیمشک و طرح آبرسانی دزفول از جمله برنامه‌های سفر سه روزه وزیر نیرو به خوزستان است.

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۹۱

دبیرستان شهدای رضوی با حضور فانی در اهواز افتتاح شد

اهواز ؛ دبیرستان شهدای رضوی آموزش و پرورش ناحیه چهار اهواز با حضور وزیر آموزش و پرورش افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این دبیرستان که پیش از ظهر امروز پنج شنبه در ناحیه چهار اهواز افتتاح شد، دارای مساحت دو هزار مترمربع و زیربنای هزار و ۹۳۰ مترمربع است که برای ساخت آن ۱۴ میلیارد ریال از اعتبارات ملی هزینه شده است.

افتتاح این دبیرستان همزمان با افتتاح ۶۵ پروژه دیگر در استان خوزستان صورت می‌گیرد که در مجموع برای این پروژه‌ها در قالب ۳۰۹ کلاس درس، ۴۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه این افتتاح ضمن اشاره به استخدام پنج هزار نیرو در آموزش و پرورش گفت: به علت کمبود نیرو در استان خوزستان، پیگیر هستیم که این استان در اولویت استخدام و جذب نیرو‌ها قرار بگیرد و تعداد بیشتری نیرو به آن اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: شیوه نامه و دستورالعمل این استخدام تا یک ماه دیگر به استان خوزستان ابلاغ می‌شود.

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۹۰

تصفیه‌خانه فاضلاب رامهرمز به بهره‌برداری رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رامهرمز، طرح تصفیه خانه فاضلاب رامهرمز امروز با حضور حمیدرضا چیت چیان وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

جمع آوری، تصفیه و دفع بهداشتی آب و پسماند فاضلاب شهری و کمک به تصفیه آب های زیرزمینی را از اثرات مثبت راه اندازی این تصفیه خانه است و پساب خروجی تصفیه خانه نیز جهت آبیاری 14 هکتار از مزارع و کشت صیفی جات قابل استفاده است.

انتهای پیام/ج

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۸۹

وزیر آموزش و پرورش از معلم بیمار اهوازی عیادت کرد

اهواز ؛ وزیر آموزش و پرورش از معلم اهوازی که چهار سال گذشته را در حالت کما سپردی کرده، عیادت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزیر آموزش و پرورش صبح امروز پنج شنبه از معلم اهوازی که چهار سال پیش بر اثر ایست قلبی و سکته مغزی در کما رفته ملاقات کرد.

امیر خسروی معلم جوان ناحیه دو اهواز با ۲۷ سال سن و ۶ سال سابقه چهار سال پیش در کلاس درس و حین تدریس بر اثر ایست قلبی و سکته مغزی به کما فرو رفت.

پدر این معلم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پسر مجرد و ۲۷ ساله من از چهار سال پیش تا به حال در کما فرو رفته است. اتاقی را در خانه خود با صرف ۷۰۰ میلیون ریال برای مداوای پسرم فراهم کردم.

وی افزود: تاکنون هزینه‌های بسیاری صرف مداوای پسرم کرده‌ام چرا که به بهبودی وی امید داشته و از مردم تقاضا دارم تا برای شفای پسرم دعا کنند.

خسروی بیان کرد: دو ماه قبل برای مداوای امیر یک تیم پزشکی را از کشور آذربایجان به خانه خود آورده‌ام که قول داده‌اند پس از گذشت ۹ ماه به روش سنتی پسرم را مداوا کنند.

پدر این معلم در پایان گفت: امیر کلاس‌های تقویتی رایگان بسیاری برای دانش آموزان مناطق محروم برگزار می‌کرد و برای همین پس از بیماری‌اش دانش آموزان بسیاری به منزل ما آمده و ضمن همدردی برای سلامتی‌اش دعا کردند. از تمام دانش آموزان تقاضا دارم همچنان برای بازگشت سلامتی پسرم دعا کنند.

تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۳۶۸۸

سد تنظیمی زهره باعث مرگ ۴۳ هزار هکتار زمین کشاورزی می‌شود

اهواز ؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: سد تنظیمی زهره باعث نابودی ۴۳ هزار هکتار اراضی شهرستان‌های هندیجان، بهبهان و امیدیه به طور کامل می‌شود.به گزارش خبرنگار مهر، کیخسرو چنگلوایی چهارشنبه شب در جلسه مشترک مدیران صنعت آب و برق خوزستان با حضور وزیر نیرو اظهار کرد: این کارگاه عظیم کشاورزی با قدرت کار خود را در خوزستان شروع کرده است و نمی‌توان در نیمه راه آن را‌‌ رها کرد. در سال ۹۲ طرح احیای دشت خوزستان به عنوان بزرگ‌ترین طرح تاریخ کشاورزی کشور تصویب شد و مقرر شد ۱. ۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود و خوشبختانه پس از چهار ماه اولین نقدینگی را دریافت کردیم.

وی ادامه داد: در فاز اول ۱۱۷ هزار هکتار از اراضی مورد نظر را در قالب ۷۰ کارگاه در ۱۸ شهرستان اجرایی کردیم و نگرانی ما برای این طرح عظیم، عدم صدور مجوز آب برای فاز دوم به میزان ۲۴۳ هزار هکتار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در تشریح فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری و مشکلات پیش آمده از عدم صدور مجوز آب گفت: از ۲۴۳ هزار هکتار مربوط به فاز دوم طرح میزان ۱۹۵ هزار هکتار زیر کشت است و ما با کشاورزان قرارداد بستیم و هرگز نمی‌توانیم در ادامه کار آب را بر آنان ببندیم آن هم در شرایطی که بعضا حتی دارای حق آبه ۲۰۰ ساله هستند.

چنگلوایی افزود: رئیس جمهور در سفر خود به خوزستان برای عملی کردن طرح احیای دشت خوزستان قول همکاری دادند و به صورت کتبی اعلام کردند و ما بر همین اساس آغاز به کار کردیم و هم اکنون چنانچه آب به زمین‌های ما نرسد کشاورزان خوزستانی و حتی صنعت کشاورزی کشور صدمه سختی می‌بیند.

وی در پایان احداث سد تنظیمی زهره برای آبیاری اراضی بوشهر را عامل نابودی بخشی از زمین‌های حاصلخیز خوزستان دانست و گفت: این سد که قرار است بر روی رودخانه زهره و به منظور آبیاری ۴۰ هزار هکتار از اراضی استان بوشهر احداث شود باعث نابودی ۴۳ هزار هکتار اراضی مساعد شهرستان‌های هندیجان، بهبهان و امیدیه به طور کامل می‌شود. فراموش نکنیم رود خانه زهره در سال گذشته چندین مورد خشک شدن کامل را به خود تجربه کرده است و انتقال آب از آن در این شرایط کاری غیر اصولی و غیر کار‌شناسی است.